تبلیغات
        (( احترام به همسر در زندگی زناشویی ))

دنیای مردان استدلالی و اطلاعاتی است اما دنیای زنان احساسی و عاطفی است و راز صمیمیت آنان این است که دنیای یکدیگر را درک کنند و این تفاوت دیدگاه را بپذیرند.
وقتی خانمها از مشکلات ناراحت هستند و آن را مطرح می کنند مردان در این هنگام نباید حل المسائل باشند و مطابق دنیای خود راه حل ارائه کنند، بلکه باید حداقل 10 دقیقه با سکوت به درد دل همسر خود گوش دهند و با گفتن عبارتهای کوتاهی مانند: که اینطور، آهان و ناراحت شدم او را همراهی کند تا بدینوسیله احساس خوبی کنند. زنان این نوع رفتار از مرد را نمادی از احترام به خود تلقی می کنند. مردان باید به این نکته توجه داشته باشند که زنان نمی پذیرند که مردشان حل المسائل باشد و نه به طورکامل ساکت باشد.
زنان برعکس مردان وقتی دچار مشکل مادی و روحی می شوند دوست دارند در مورد آن مشکل حرف بزنند، لذا احترام به آنها آنجا نمود می کند که فرصتی در اختیارشان قرار دهیم تا حرف بزنند و مردان سنگ صبور آنان باشند.
·    نکته: گوش دادن فعال به سخنان زنان و راحت گذرادن مردان در خلوتگاه ذهنشان احترام متقابل به شمار می آید .
توجه به خوبیهای زنان آنان را مظهر ناز می کند و همچنین گذشت از لغزشهای آنان نوعی احترام بحساب می آید. بگذارید زنان متوجه شوند که مورد لطف و توجه شما هستند و شما نمی خواهید بدون او زندگی کنید.
مردان باید به این نکته توجه داشته باشند که زنان با حس شنوایی و لامسه احترام را درک می کنند. از گفتن عبارت ((دوستت دارم )) غافل نشوید. گپ های عاشقانه بزنید، با او بخندید، با او راه بروید، او را در آغوش بگیرید. هرگز این گونه نباشید که گفتن عبارت عاشقانه لازم نیست و اگر او کمی تأمل کند می فهمد که من به او احترام می گذارم و او را دوست دارم بلکه صمیمیت و دوستی را به زبان بیاورید.
احساس مالکیت در رابطه جنسی و کسب لذت یک سویه برای مرد، تفکری جاهلانه است. شما باید همسرتان را برای لذت جنسی آماده کنید. بعضی از زنان تصور می کنند که مردان آنها را برای کام جویی خود        می خواهند و شما وظیفه دارید این تصورات را در هم بشکنید.
تفاوت عاطفی: زن و مرد هر دو نیاز عاطفی دارند هم دوست دارند محبوب باشند و هم محبت کنند. اما ابراز عاطفه زن و مرد متفاوت است. زنها اگر کمی دوست داشته باشند، چنان آن را نشان می دهند که گویا بسیار علاقمند هستند، اما مردان اگر بسیار هم دوست داشته باشند، آن را بسیار کم نشان می دهند. عدم شناخت زن و مرد از تفاوتهای یکدیگر زندگی را دچار مشکل می کند. زنان به لحاظ عاطفی بودن نیازمند گفت وگو هستند و به نتیجه این گفت و گو فکر نمی کنند. آنان نیازمند توجه و ارتباط عاطفی از سوی همسرشان هستند، اما مردان به لحاظ اینکه کمتر عاطفی هستند از گفت و گو می خواهند به نتیجه برسند و مشکل را حل کنند.
نکته: زنان نباید این حالت را بی توجهی تفسیر کنند یا اینکه همسرش از روی عمد به او توجه ندارد.
مردها نیز باید بدانند زنان در مواجهه با مشکلات به بیان احساسات خود نیازمند هستند. اگر احساسات خود را ابراز نکنند افسرده می شوند. آنان به توجه و احترام همسر خود نیازمند هستند.
نیاز زنان در چنین مواقعی، موعظه و امر و نهی و ارائه راه حل مشکل نیست، بلکه آنان تشنه محبت و عشق هستند.
پذیرش تفاوتها، زن ومرد را به سوی کمال و زندگی شیرین راهنمای می کند.


 


1- مردان اساسا سه چیز را از همسرانشان انتظار دارند.
آرامش -  آسایش - آرایش
منظور از آرامش یعنی با چهره ای با نشاط و شیرین به استقبال مرد رفتن.
منظور از آسایش یعنی با وسایل سخت افزاری آماده شوند، یعنی خانه ای  آماده، غذایی آماده و ...
منظور از آرایش یعنی زن با بدن تمیز و لباس تمیز و رنگی که همسر می پسندد و چهره ای زیبا در خانه باشد.( مرد این امور را احترام به خود تلقی می کند)
2- مردان نیاز مند اعتماد ، قدردانی، تحسین ، تایید و تشویق همسر خود هستند. به همین خاطر خانم با سلیقه به گونه ای رفتار می کند که مردش احساس می کند به او اعتماد می شود و از کارهای او قدردانی و تشکر می شود و همسرش او را مورد تایید قرار می دهد. اینگونه رفتار از خانم خانه یکی از نماد های احترام به همسر تلقی می شود.
3- مردان به دنبال آزادی و استقلال هستند. زنان نباید آنان را محدود و زیر سلطه قرار دهند. احترام به آنها این است که حق تصمیم گیری به آنها داده شود.
4- مردان وقتی که از سر کار می آیند دوست دارند سختی و سردی کار با گرمی عاطفه و احساس همسر خود بر طرف شود، لذا یک خانم با سلیقه همسر خود را تحویل می گیرد.( برای اینکه به همسر خود احترام بگذاریم ابتدا باید روحیات و خواسته های او را بشناسیم. دنیای او را درک کنیم و توجه داشته باشیم که کدام رفتار ما را نماد احترام به خود می داند.)
5- هرگز همسر خود را با دیگران مقایسه نکنید و از دیگران جلوی او تعریف نکنید. او مقایسه کردن خود را با دیگران نتیجه بی حرمتی و نبود جایگاه می داند. شما می توانید اورا با گذشته خودش مقایسه کنید.
6- مردان هنگام سختی و فشار دوست دارند به درون خود بروند و مشکلات را در عالم ذهن خود حل کنند، به همین خاطر یک همسر با سلیقه اگر دید مردش در دنیای ذهنی خود فرو رفته مدتی اورا به حال خود رها می کند، سپس زمینه های محبت کردن را فراهم می کند. این زمینه ساز ی برای تغییر موقعیت یکی از نماد های احترام به همسر تلقی می شود.
7- وقتی همسرتان با شما حرف می زند به چشم هایش نگاه کنید، عبوس نباشید، به کار دیگری مشغول نباشید. همیشه همراه با نگاه کردن به چشم های همسر لبخند ملیحی بر لب داشته باشید. چرا که خنده تلخی زندگی را شیرین می کند.
8- به لباس و تیپ و قیافه ای که او دوست دارد توجه کنید و رنگ دلخواه او را بر تن کنید. اینگونه رفتار خستگی کار روزانه را از تن مرد بیرون می آورد.
9- مردان را بزرگ جلوه دهید. وقتی کاری انجام می دهند اجازه دهید فکر کنند بی نظیر هستند. از آنها زیاد ایراد نگیرید. بلکه از کارهای آنها تعریف کنید تا در دل آنها نفوذ کنید. عزت نفس برای مرد لازم است. در کارها از او نظر بخواهید. مردان این امور را احترام به خود تلقی می کنند.
10- به مرد خود بگویید که شما بهترین شوهر دنیا را دارید.
 پیامبر (ص) می فرمایند :
 روزی مردی خدمت ایشان آمد و عرض کرد من زنی دارم که وقتی وارد خانه می شوم به استقبالم می آید و هنگام خروج احترامم می کند. وقتی ناراحت و غمگین هستم مرا دلداری می دهد که اگر غصه مخارج زندگی را می خوری به خدا توکل کن، چرا که خداوند روزی بندگانش را به عهده گرفته.  اگر هم غصه آخرت را می خوری خدا به تو توفیق دهد که بیشتر به فکر آخرتت باشی. پیامبر فرمود خداوند کارگزارانی روی زمین دارد که همسر تو یکی از این کارگزاران است و خداوند نصف پاداش شهید را به او می دهد.