تبلیغات


زندگی

محمدرضا نعمتی‌زاده

محمد رضا نعمتی زاده، فرزند نور الله مغازه دار فرش فروشی، در ۱۰/۱۲/۱۳۱۳ در شهر بوشهر به دنیا آمد و در نوزدهم اسفندماه شصت و هفت در شهر بوشهر نیز چشم از جهان بست . از دوران کودکی به شعر و شاعری علاقه مند شد . وی تحصیلات متوسطه رادر دبیرستان سعادت بوشهر گذرانید وبه دانشسرای مقدماتی رفت و معلم شد . در بخش های چاهکوتاه ، جم و ریز و بندر دیلم به تدریس پرداخت و در سال 1334 ش نخستین مجموعه شعر خود را به نام پش از سکوت با تخلص م . ن کاوه منتشر ساخت . در سال 1339 در رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشسرای عالی تهران لیسانس گرفت . نعمتی زاده در گونه های مختلف شعر مهارت داشت . دو بیتی غزل – رباعی – چهار پاره و منظومه های بلند در عروض نیمایی و عروض کلاسیک می سرود از کتابهای او میتوان به فصل خاکستر که به همت همسرش بعد از فوت او منتشر شده اشاره کرد .


زندگی ادبی

نعمتی زاده اولین شاعر جنوبی است که با شعر نیمایی آشنا شد و به استقبال شعر نیما رفت . وی از شاعران مطرح دهه های ۳۰ و۴۰ و ۵۰ بود و از وی شعرهای بسیاری در مطبوعات ادبی آن زمان به چاپ می رسید. نعمتی زاده در سال ۱۳۳۶ توانست اولین دفتر شعر خود « پس از سکوت » را چاپ و منتشر سازد .وی در کنار فعالیتهای ادبی به فعالیتهای سیاسی نیز می پرداخت بدلیل همین مبارزات سیاسی بارها توسط ساواک بازداشت وزندانی شد.

از نعمتی زاده پس از مرگ وی دو مجموعه کوچ و فصل خاکستر به چاپ رسیده است .

منوچهر آتشی دیگر شاعر بوشهری در مورد این شاعر می گوید:

«دو تا همزاد بودیم، در واقع مثل یک نفر در دو لباس بودیم. هیچ کس دیگه ای هم غیر از ما دو تا نبود که در بوشهر اساس کار رو خوب شروع کنه.»


از شعرهای اوست:

در دل منی و باز دور و بیکرانه ای

دور از منی و با دلم هم آشیانه ای

دل به بیکرانه ها به دیدن تو پر زند

با صدای بالها ، میان لب ترانه ای