تبلیغات

مفتون بردخونی

سید بهمنیار حسینی فرزند سید علی اکبر شاعر دوبیتی سرا مشهور و متخلص به مفتون متولد ۱۲۷۶ شمسی در بردخون از نواحی منطقه قدیم دشتی که امروزه از توابع شهرستان دیر می‌باشد. بصورت مفتون بردخونی و مفتون دشتی نیز شناخته می‌شود.


در سن ۶۵ سالگی به سال ۱۳۴۱ هجری شمسی دار فانی را وداع گفت. پس از دوبیتی‌های فایز دشتی شاعر هم دیارش دوبیتی‌هایش در فرهنگ عامه جنوب بخصوص استان بوشهر جایگاه خاصی دارد. دوبیتی‌های او از بیشتر دوبیتی سرایان جنوب به درک عامه نزدیکتر و در گفتار از سهولت بیشتری برخوردار است. از دوبیتی‌های اوست:


بتا غربت برای تو وطن شد

وطن بی روی تو زندان من شد

تویی در مصر و کنعان خرم و شاد

زمفتون بردخون بیت الحزن شد

مدام دیری

سیدعبدالقاهر قاهری متخلص به مدام مشهور به مدام دیری شاعر ناشناخته جنوب، متولد ۱۲۶۵ قمری در بوشهر، از بدو زندگی متوطن بندر دیر بوده و به مدام دیری مشهور است حدود هفتاد سال عمر داشته‌است. [


شفیق شهریاری


سید محمد طاهر شهریاری متخلص به شفیق شاعر و روحانی، به سال ۱۲۷۶ شمسی در روستای بحیری از توابع شهرستان دشتی در استان بوشهر متولد شد و در سال ۱۳۵۲ شمسی درگذشت.

وی علیه كشف حجاب رضاخانی مبارزه می كرد. همین سابقه مبارزاتی موجب شد وی از شهر به زادگاهش بازگردد كه در آنجا علاوه بر تحقیق علمی و مسایل دینی و شرعی به كشاورزی نیز می پرداخت.


وی پدر میربهزاد شهریاری از نمایندگان مجلس اول شورای اسلامی از منطقه رودباران استان بوشهر است.

شعر

از این شاعر جنوبی دوبیتی و غزل بجا مانده است. نمونه یك دوبیتی از وی:

دلم امـروز وجدی تـازه دارد
نشاطی بی‌حد واندازه دارد
سزد چون‌بلبل ازگلبانگ شادی
فـضای دهـر پـر آوازه دارد