تبلیغات
بلا آخمادولینا» شاعری كه به دلیل تصاویر خیره كننده و سبك ویژه فردی‌اش شاخص بود، و در اشكال كلاسیك شعر می‌سرود، و خود را به عنوان یكی از استعدادهای ادبی شوروی معرفی كرده بود، دوشنبه در خانه‌اش واقع در پردلكینو در اطراف مسكو درگذشت. 

بوریس مسرر همسر این بانوی شاعر درگذشت او را بر اثر حمله قلبی اعلام كرد. 

خانم آخمادولینا در دوره پس از استالین به صحنه آمد و این درست زمانی بود كه سانسور بر تمامی جنبه های هنر اعمال می شد. او در كنار شاعرانی چون یوگنی یوتوشنكو و آندری ووزنسنسكی به یكی از صداهای جدید و قوی در ادبیات معاصر روسیه بدل شد و مخاطبان را به هزاران كنسرت و گردهمایی جلب كرد. با این حال اشعار او كه اغلب غیرسیاسی بود و همین او را به هدف نقد رسمی بدل می‌كرد. 

او در اشعار اولیه اش ، معمولا از مشاهدات روزانه اش در زندگی سخن می گفت ؛ خریدن یك بطری سودا از یك ماشین سكه‌ای، بستری شدن برای ابتلا به آنفلوآنزا و... و با این حال از واژه‌هایی شاخص برای سرودن همین اشعار استفاده می‌كرد. این شاعر در اشعارش همیشه جنبه‌ای بارز از طنز و راهی ویژه برای جلب توجه مخاطب از طریق تصویر رخدادهای بیرون را نشان داده است. 

او بعدها سبك شعری اش را تغییر داد و به ابیات بلندتر علاقه‌مند شد. از مجموعه شعر های او با این سبك «راز» در سال 1983 و «باغ» در سال 1987 است. 

بتدریج موضوع های خانم آخمادولینا فیلسوفانه و حتی مذهبی شد و به طبیعت زبان شاعرانه گرایش پیدا كرد. با وجود اشعار غیرسیاسی، او همواره پشتیبان شاعران و نویسندگانی چون بوریس پاسترناك و آلكساندر سولژنیتسین بود و از چهره های سیاسی چون ساخاروف دفاع می كرد.

او همواره به عنوان یكی از گنجینه های ادبی اتحاد جماهیر شوروی مطرح بود و با بزرگان ادبیات چون لرمانتوف و پوشكین مقایسه می‌شد و در كنار آنا آخماتوا، تسوتوا، مندلشتایم و پاسترناك جای داشت. 

ایزابلا آخاتونا آخمادولینا در مسكو در آوریل 1937 زاده شد و در جنگ جهانی دوم همراه خانواده اش راهی قزاقستان شد. او از میانه دهه 50 قرن بیستم شروع به انتشار اشعارش كرد و به عضویت انستیتو ادبی گوركی در مسكو درآمد. اولین مجموعه شعر او با نام «رشته» در سال 1962 منتشر شد و دومین مجموع شعرش با نام «دلسردی» در سال 1968 به آلمان راه یافت. 

او جوایز متعددی را دریافت كرده كه جایزه اتحاد جماهیر شوروی در سال 1989 و جایزه فدراسیون روسیه در سال 2004 از جمله آنهاست. 

این شاعر سرشناس در دهه 80 و 90 چندین مجموعه شعر منتشر كرد كه «كاسكت و كلید » در سال 1994 و «صدای راهنما» در سال 1995 و «یك روز در دسامبر» در سال 1996 از جمله آنهاست. 

خانم بلا آخمادولینا از چهره های ادبی روسیه بود كه هر سال در فهرست احتمالی دریافت جایزه ادبی نوبل جای داشت و امسال نیز از شانس خوبی برای دریافت این جایزه برخوردار بود.